Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako sa bude vyvíjať trh s nehnuteľnosťami v 2. polroku 2023?

Pridané: 17.5.2023

Predávať či kupovať nehnuteľnosť v malom meste je celkom tvrdý oriešok. Nemáte na výber toľko ponúk ako v Bratislave či v Košiciach, a aj ceny nehnuteľností sú príliš vysoké. Ako sa teda bude vyvíjať trh v menších slovenských mestách?

Ceny nehnuteľností sa znížia

Potešíme vás hneď na úvod. Predpokladá sa, že ceny klesnú, pretože sa prispôsobujú aktuálnej situácii na trhu. A keďže stále pretrváva energetická kríza, vojna na Ukrajine, mimoriadna situácia…, dá sa predpovedať, že ceny budú nižšie. Stále totiž platí, že predaj by mal byť kompromisom medzi predávajúcim a kupujúcim.

Úrokové sadzby pôjdu nahor

Naopak, úrokové sadzby sa zvyšujú už od začiatku roka. Niet sa ale čomu čudovať, pretože doteraz boli nízke, ako už dávno nie. Vyššie splátky ale komplikujú záujemcom možnosti na bývanie. Mať vlastné bývanie začína byť pre mnohých čoraz viac a viac nedostupnejšie. Aj z toho dôvodu sa ceny starších bytov vyrovnávajú cenám novostavieb, čo nie je zvykom na našom realitnom trhu. Preto je možné očakávať pokles cien u starších nehnuteľností.

Klesá dopyt po rodinných domoch

Ceny stavebných materiálov stúpli až o neuveriteľných 100 %, kvôli čomu si mnohí ľudia premyslia výstavbu nového domu či rekonštrukciu staršieho. Navyše, ceny energií taktiež stúpli rapídne nahor. Dá sa povedať, že záujemcovia o nové bývanie si poriadne premyslia, či chcú bývať v dome alebo v byte.

Rastie záujem o podnájmy, ale rastie aj ich cena

Nájsť podnájom v malom meste je veľmi náročné. Záujem o prenájmy ale začína stúpať. Úroky pri pôžičkách sú vysoké, podmienky pre získanie hypotéky sú veľmi prísne, a keďže si už vlastné bývanie, žiaľ, nemôže dovoliť každý, mnohí nemajú na výber. Radšej si preto zvolia dočasné bývanie. Ceny nájmov ale takisto stúpli, pretože dopyt prevyšuje ponuku, a to veľmi výrazne. Nájomca si tak môže vyberať, komu svoj byt/dom prenajme.

Trh s nehnuteľnosťami sa neustále mení, a preto sa niektoré veci nedajú predvídať. V našej realitnej kancelárii vám veľmi radi pomôžeme. Spoločne preberieme vaše možnosti, a pomôžeme vám kúpiť či predať nehnuteľnosť tak, aby ste od nás odchádzali s úsmevom.