Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Položte si tieto otázky ešte pred kúpou rodinného domu

Pridané: 15.6.2023

Zvažujete kúpu rodinného domu? Hľadanie vhodného domu pre vás či vašu rodinu môže byť pomerne náročné. Okrem toho, že ide o životné rozhodnutie pre väčšinu ľudí, potrebujete k tomu množstvo dokumentov a povolení. Avšak, stojí to za to. 

Nezabudnite si ale najprv položiť niekoľko otázok:

Aký je váš rozpočet?

Určte si, aký finančný strop máte pre kúpu nehnuteľnosti. Počítajte aj s renováciou interiéru, aj exteriéru. Ceny stavebných materiálov prudko vzrástli, dajte si na to pozor, a preto si to radšej prepočítajte viackrát. Vzhľadom na obmedzenú ponuku nehnuteľností na predaj, by ste si mali najprv zistiť možnosti a podmienky financovania prostredníctvom hypotéky, a to ešte pred samotnými obhliadkami nehnuteľností. Potom sa vám nemôže stať, že by ste sa ocitli na obhliadke rodinného domu či bytu, ktorá je mimo vašich finančných možností.

Vybrali ste si už vhodnú lokalitu?

Stanovte si kritériá, ktoré sú pre vás dôležité (poloha či občianska vybavenosť - t.j. zistite, aká je blízkosť škôl, vášho zamestnania, obchodov, zdravotníckych zariadení…). Pretože nájsť si svoj vysnívaný domov, avšak nachádzajúci sa až 50 km od vašej práce, nie je úplne to najideálnejšie. Tiež sa informujte u susedov, aká je to lokalita, napr. či ide o pokojné prostredie, či nie sú v okolí plánované stavebné práce, ktoré spôsobujú veľký hluk, a tiež na to, aké sú susedské vzťahy. Nie je nič horšie, ako mať otravných a neprispôsobivých susedov.

Zamysleli ste sa už nad vhodným typom domu?

Zvážte, či chcete veľký rodinný dom, menší bungalov, vidiecky dom alebo vám bude stačiť mezonetový byt s predzáhradkou. Taktiež zvážte veľkosť pozemku. Nie vždy je totiž výhrou mať veľkú záhradu. Vyžaduje si to veľké množstvo času.

Aký je váš životný štýl?

Ste skôr typ človeka, ktorý preferuje pokoj na záhrade alebo práve naopak. Ste človek, ktorý potrebuje mať obchodné centrum hneď za rohom. Zamyslite sa tiež nad tým, či potrebujete priestor na home office alebo budete v dome tráviť minimum času, pretože máte veľmi aktívny život. Hľadáte dom na oddych alebo ste viac pracovitý človek, ktorý potrebuje za domom aj zeleninovú záhradu?

Máte znalca, s ktorým skontrolujete stav bytu či domu?

Môžete si prečítať desiatky článkov o nehnuteľnostiach, vypočuť si odporúčania od známych, ale profesionál je vždy profesionál. Nechajte si preto poradiť od neho. Nejde totiž o pár eurový nákup, preto so sebou vezmite odborníka, ktorý vám úprimne povie, v akom stave je byt či rodinný dom, a aká je jeho reálna hodnota.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Nikto z nás nemá vešteckú guľu. Nevieme predpovedať, čo bude o pár dní, nie to ešte, čo bude o 30 rokov. Preto je potrebné hlbšie sa zamyslieť. Plánujete v blízkej budúcnosti rozšíriť rodinu a rozrásť sa, alebo chcete zmeniť svoj život? Berte preto do úvahy, či bude váš byt alebo rodinný dom vyhovovať vašim budúcim potrebám, a aj ostatným členom domácnosti.

V spoločnosti SIGMA REALITY vieme, že nájdenie toho správneho bytu či domu pre vás, ale aj vašu rodinu, je dôležité. Naši odborníci sú tu preto vždy pre vás, aby vám pomohli nájsť ten správny vysnívaný byt či rodinný dom. Veď ako sa hovorí, všade dobre, ale doma najlepšie, že? Potrebujete pomôcť s výberom? Kontaktujte nás a my vám veľmi radi pomôžeme.