Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Viete, čo je extravilán, mezanín či loggia?

Pridané: 15.6.2023

Stretli ste sa už niekedy v inzeráte s pojmom, ktorý nepoznáte? Alebo si nie ste 100 % istý, čo to slovo znamená? V tomto článku vám v krátkosti objasníme výrazy, ktoré sa pomerne často vyskytujú v inzerátoch nehnuteľností.

Loft 

Ide o veľký a priestranný byt, ktorý disponuje vysokými stropmi a veľkými oknami. V loftových bytoch sú často zachované prvky priemyselného charakteru, ako napríklad odhaľované trámy, odkryté tehlové steny či potrubia. Kedysi tieto byty vznikali tak, že sa prerobili priemyselné alebo komerčné priestory. Lofty nemajú veľa interiérových stien, čo umožňuje majiteľom prispôsobiť svoju nehnuteľnosť podľa potrieb a predstáv. 

Mezonet 

Týmto termínom sa označuje byt, ktorý sa nachádza na medziposchodí. Dalo by sa veľmi zjednodušene povedať, že ide v podstate o 2-podlažný byt. Mezonetové byty často disponujú charakteristickým schodiskom, vedúcim na poschodie, vo vnútri bytu. Tento typ bytu sa často vyskytuje v historických budovách alebo v moderných architektonických projektoch, kde sa využíva priestor efektívne, a vytvára sa tak nezvyčajný a zároveň veľmi zaujímavý dizajn.

Mezanín

Mezanín je otvorené podlažie, pretože neprekrýva celú časť prízemia. Zväčša sa nachádza medzi prízemím a 1. poschodím. Takéto podlažia sú typické pre obchodné centrá, no čoraz častejšie sa stávajú súčasťou aj moderných bytov.
Aký je rozdiel medzi mezanínom a mezonetom? Mezanín má čiastočné, horné poschodie, takže neprekrýva celé prízemie. Naopak, mezonet má úplne rozdelené poschodia.

Aký je rozdiel medzi celkovou a úžitkovou plochou pozemku/objektu.

Celková plocha predstavuje využiteľnú plochu, vrátane ďalších priestorov, ako sú pivnica, lodžia, terasa, garáž … Napríklad, pri prenájme komerčných priestorov, sa do celkovej plochy počítajú okrem kancelárií aj parkovacie miesta či skladové priestory. 
Do úžitkovej plochy sa zarátava plocha obytných miestností (t.j. obývacia izba, spálňa, kúpeľňa), nezarátavajú sa do nej ostatné miestnosti a priestory (t.j. balkón, kumbál, parkovacie miesto).  Celková plocha je teda vždy väčšia (prípadne rovnaká) ako úžitková.

Extravilán a intravilán

Extravilán predstavuje plochu, ktorá sa nachádza mimo zastavanej plochy obce/mesta. V tejto časti sa nachádzajú prevažne chaty či pozemky pre záhradu. Intravilán je teda zastavaná plocha obce/mesta. Okrem nehnuteľnosti sa do tejto plochy počítajú aj chodníky, záhrada a všetky ďalšie časti. Všetky tieto informácie viete zistiť z katastrálnej mapy samosprávy.

Aké sú rozdiely medzi loggiou. balkónom a terasou?

Vo všetkých troch prípadoch ide o exteriérové časti nehnuteľnosti. Loggia je v rámci bytovky, teda nevyčnieva von, no balkón naopak áno. Okrem toho má loggia zväčša 3 strany, ohraničené stenami budovy, pri čom 4. stena je lemovaná zábradlím. Balkón má prevažne zábradlie po celom obvode. Loggia je taktiež väčšia ako balkón. V súvislosti s bytovým bývaním, terasa predstavuje veľkú a priestrannú loggiu.

Home staging

Ide o profesionálnu prípravu a naaranžovanie nehnuteľnosti s cieľom zvýšiť jej príťažlivosť pre potenciálnych kupcov alebo nájomcov. Maklér upraví byt či dom podľa najnovších trendov, vďaka čomu vyzdvihne jeho pozitívne vlastnosti. Viac informácii nájdete v našom predchádzajúcom článku: www.sigmareality.sk/home-staging

Ak potrebujete poradiť s výberom nehnuteľnosti alebo chcete predať nehnuteľnosť a vyťažiť z nej maximum, kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme.